içinde ,

Samsun dinmeyen acı Srebrenitsa için yürüdü

( Samsun Srebrenitsa kentinde katledilen Boşnak Müslümanlar için yürüdü. Foto: Hilal Kantaş.)

Samsun 1995 yılında Birleşmiş Milletler (BM)’in güvenli ilan ettiği Srebrenitsa kentinde katledilen Boşnak Müslümanlar için yürüdü. İstiklal caddesinde başlayıp Cumhuriyet meydanında son bulan yürüyüşün ardından Samsun Milli İrade Platformu adına konuşan Necdet Güneysu; “Müslümanları yok etmeyi amaçlayan kalleş, karanlık, kirli planlara alet ve aracılık eden uluslararası kurum ve kuruluşlar, insanlığın güven duygusunu, iğrenç bir istismarla kötüye kullanmıştır. BM, o günden bu yana dünya güvenliğinin teminatı olma vasfını kaybetmiş, dahası zulme karşı insan haklarından yana bir sığınak olmaktan çıkmıştır. Gazze’den Arakan’ a özellikle Müslümanları hedef alan sistematik zulüm ve katliamlara destek vermeyi adeta politika haline getirmiş gözüken BM bu haliyle bir sorun teşkil etmektedir” dedi.

.
“Bir İnsanı Öldürmek Bütün İnsanlığı Öldürmektir “

“Müslümanlar, İslam tarihi boyunca her zaman medeni ilişkilerin, anlayış ve hoşgörünün timsali olmuştur. Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibi olduğunu tasavvuruna isnat eden değer ve ilkeleriyle hep mazlumdan yana olmuş, hak gasp ve ihlallerini önlemeye gayret etmiş, mağdur olmak veya mağdur etmek pahasına, zulme yönelmemişlerdir” ifadelerini kullandı.

“Unutamayacağız Unutturmayacağız”

“Samsun Milli İrade Platformunu oluşturan STK’lar olarak kim uygularsa uygulasın, kim mağdur edilirse edilsin zalimin ve mazlumun adını, adresini sormadan, kayıtsız şartsız insan hakları ve özgürlüklerinin savunucusu olacağız. Bu zulüm günlerini unutturmaya çalışanların aksine zalimlerin zulümlerini asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bosna – Srebrenitsa’da, Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de, Arakan ‘da dünyanın her köşesinde hayatını kaybeden mazlumları ve 15 temmuz şehitlerini rahmetle anıyoruz “vurgusunu yaptı.

Konuşmanın ardından kılınan gıyabi cenaze namazıyla ‘soykırım’ temalı sergi gezildi.

     HABER:   HİLAL KANTAŞ

Ne düşünüyorsun?

tarafından yazıldı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0